Chopinowski dramatyzm i melancholia, czyli Andrzej Wierciński w Szczecinie. Jego piątkowy występ, 15 grudnia 2023 roku, zainauguruje nowy cykl koncertów w Willi Lentza.
W ramach dwuletniego projektu zabrzmią wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Andrzej Wierciński do koncertu przygotowuje się w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA.
- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin.
- Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Mazurki z opusu 59, które są symbolem polskości i muzyki Fryderyka Chopina – odparł Wierciński.
Andrzej Wierciński mimo młodego wieku należy do grona najbardziej cenionych pianistów w Polsce i na świecie. Jest zdobywcą wielu pierwszych nagród oraz Grand Prix na prestiżowych konkursach w kraju i poza jego granicami.
W materiale audio i wideo muzyk gra fragment Andante Spianato (i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22) Fryderyka Chopina.
W materiale audio i wideo muzyk gra fragment Andante Spianato (i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22) Fryderyka Chopina.
- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin. - Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz
Zobacz także
2024-06-29, godz. 13:54
Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA]
Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat.
» więcej
2024-06-28, godz. 20:11
Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO]
Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane.
» więcej
2024-06-28, godz. 19:33
"Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec
"Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS.
» więcej
2024-06-26, godz. 10:12
Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach
Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach.
» więcej
2024-06-25, godz. 12:20
Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO]
16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i…
» więcej
2024-06-24, godz. 14:20
Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA]
43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg…
» więcej
2024-06-24, godz. 07:42
Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie
Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru.
» więcej
2024-06-23, godz. 20:37
Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona
"Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze…
» więcej
2024-06-23, godz. 13:05
Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.
» więcej
2024-06-22, godz. 14:06
Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA]
W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin.
» więcej