Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
To nie będzie kolejny pomnik polskiej noblistki. "Tragedia sztokholmska" pokaże Wisławę Szymborską z mniej znanej strony - tak o tym przedstawieniu mówi jego reżyser, Krzysztof Popiołek.
Przedstawienie w Teatrze Polskim w Szczecinie skupi się na podkreśleniu wcześniejszych wydarzeń z życia poetki, które doprowadziły do wręczenia jej literackiego Nobla - wyjaśniał Popiołek w "Rozmowie pod krawatem".

- Kiedyś miałem taką rozmowę ze znanym polskim psychiatrą, profesorem Bogdanem de Barbaro. On opowiadał mi o tym, jak ważnym zjawiskiem jest to, żeby móc zobaczyć figurę, trzeba zobaczyć tło. Chcemy spojrzeć na takie tło życia Wisławy Szymborskiej, czyli te mniej znane epizody, jak to nazywamy epizodami niepomnikowymi, żeby móc zobaczyć, jakby jakie życiowe doświadczenie ufundowało te bardzo znaczącą dla nas poezję - mówi Popiołek.

Premiera spektaklu odbędzie się pierwszego czerwca. Tytuł pochodzi od słów samej Szymborskiej, która "tragedią sztokholmską" nazwała fakt otrzymania Nobla, a także nagłe zainteresowanie mediów jej osobą.
Przedstawienie w Teatrze Polskim w Szczecinie skupi się na podkreśleniu wcześniejszych wydarzeń z życia poetki, które doprowadziły do wręczenia jej literackiego Nobla - wyjaśniał Popiołek w "Rozmowie pod krawatem".

Zobacz także

2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej
25262728293031