Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii.
Madama Butterfly jest najgłębszą psychologicznie ze wszystkich postaci Pucciniego. Trzyaktowa opera przedstawia historię piętnastoletniej gejszy Cio-Cio-San, która szczerze zakochała się w poślubiającym ją nieco dla zabawy poruczniku amerykańskiej marynarki Pinkertonie.

Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, zostało wzbogacone o postać tancerza, który jest alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje obrazu współczesnego Tokio. W tytułowej roli usłyszymy Marię Gessler / Annę Wiśniewską Schoppę, a postać Pinkertona zaśpiewają Francisco Almanza / Jacek Laszczkowski.

Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, przekład: Michał Bajer, kierownictwo muzyczne: Maestro Wojciech Semerau-Siemianowski, koncertmistrz: Filip Lipski, reżyseria: Pia Partum, scenografia: Barbara Hanicka, kostiumy: Barbara Hanicka, choreografia: Tomasz Wygoda, przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska, reżyseria świateł: Wojciech Puś.

Występują: Sharpless - Bartłomiej Misiuda / Tomasz Łuczak, Suzuki - Małgorzata Kustosik, Kate Pinkerton - Lucyna Boguszewska, Goro - Paweł Wunder / Piotr Zgorzelski, Książe Yamadori - Paweł Woslki, Bonzo - Janusz Lewandowski, Komisarz - Mirosław Kosiński, Urzędnik Cesarski - Wiesław Łągiewka, Tancerz - Adrian Barczak.

Na szczecińskiej scenie muzycznej "tragedia japońska" została pokazana po raz pierwszy w 1982 roku.

Sztukę można zobaczyć w czwartek o godz. 12 (dla dzieci), w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18 w hali Opery na zamku.

Sobota to dzień szczególny dla wszystkich Polaków - polska reprezentacja w piłkę nożną zmierzy się w trakcie trwania drugiego aktu z Czechami na stadionie we Wrocławiu, dlatego muzycy Opery wystąpią w narodowych barwach a frak dyrygenta Maestro Semerau-Siemianowskiego przyozdobi Bialo-Czerwony szal.

Zobacz także

2012-08-20, godz. 11:02 Luxtorpeda kręci. Szczecinianie grają M.in. zawodnicy ze szczecińskiego klubu sztuk walk Berserkers biorą udział w zdjęciach do nowego teledysku Luxtorpedy. Za trzy tygodnie będzie można ich zobaczyć w krótkim filmie do utworu 'Wilki 2'. » więcej 2012-08-19, godz. 10:31 Kazimierz Deyna znów najlepszy! Złote rybki rozdane. 'Być jak Kazimierz Deyna' Anny Wieczur-Bluszcz został najlepszym polskim filmem 39. Ińskiego Lata Filmowego. Najlepszym obrazem zagranicznym został libański film 'Dokąd teraz'. » więcej 2012-08-18, godz. 15:35 Początek będzie w Kołbaczu Łączy cykl koncertów i prezentację wyjątkowych zabytków województwa zachodniopomorskiego. W sobotę w kołbackim kościele z 800-letnią historią rusza Letni Festiwal Wędrowny 'Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zacho… » więcej 2012-08-18, godz. 10:43 Ińsko powoli finiszuje. Zostało kilka projekcji Iracki kandydat do Oskara - 'Syn Babilonu' - zostanie pokazany w sobotę wieczorem na festiwalu w Ińsku. To już przedostatni dzień 39. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2012-08-17, godz. 11:04 Czaszka krokodyla w Muzeum Geologicznym Metrowej wielkości czaszkę krokodyla, która ma 60 milionów lat kupiło Muzeum Geologiczne w Szczecinie. Czaszka pochodzi z Maroka. To najnowszy nabytek muzeum. » więcej 2012-08-16, godz. 08:42 Do kogo powędruje Złota Rybka? Aktor Andrzej Grabowski i reżyser filmowy Przemysław Wojcieszek będą w czwartek gośćmi 39. Ińskiego Lata Filmowego. Są już pierwsze typy do nagrody festiwalu, czyli Złotej Rybki. » więcej 2012-08-15, godz. 11:10 Koncerty muzyki Góreckiego na wybrzeżu Od poniedziałku na naszym wybrzeżu trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum. Koncertów można wysłuchać w kościołach w Trzęsaczu i Świnoujściu. » więcej 2012-08-14, godz. 18:50 Kołobrzeg stolicą międzynarodowego folkloru [ZDJĘCIA] Rozpoczynają się 21. Międzynarodowe Spotkania Interfolk 2012. » więcej 2012-08-14, godz. 10:00 "Ińsko - tu jest tak po domowemu" Komedią 'Być jak Kazimierz Deyna' rozpocznie się kolejny dzień 39. Ińskiego Lata Filmowego. Po projekcji filmu - spotkanie z jego twórcami: reżyserką Anną Wieczur - Bluszcz i odtwórcą tytułowej roli - Przemysławem Bluszczem. » więcej 2012-08-14, godz. 07:05 Parasol i Stasiuk w Świnoujściu. Kampus się rozkręca Happeningi, spektakle, koncerty z udziałem 400 młodych artystów. W Świnoujściu trwa 42. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA. » więcej
544545546547548549550