Janusz Leon Wiśniewski pojawił się w literaturze polskiej w roku 2001 wraz z debiutancką książką S@motność w sieci. Ponadto opublikował (między innymi): Zespoły napięć (2002), S@motność w sieci: Tryptyk (2003), Los powtórzony (2004), Zbliżenia (2008), Bikini (2009). W Wydawnictwie Literackim ukazały się następujące tytuły: Intymna teoria względności (2005), Czy mężczyźni są światu potrzebni? 2007, Sceny z życia za ścianą (2008), Molekuły emocji (2009). Autor z wykształcenia jest magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.
Książki Wiśniewskiego od lat dzielą czytelników na tych, którzy zachwycają się jego erudycją i znawstwem kobiecej psychiki oraz malkontentów, uważających go za grafomana. Wielkie nakłady jego książek, wznowienia i mnogość tłumaczeń (w Rosji jest to najpopularniejszy polski pisarz, kiedy mówi się o literaturze polskiej, zaczyna się dwoma zdaniami o Mickiewiczu i Sienkiewiczu, potem już tylko jest mowa o Wiśniewskim) – wszystko to wskazuje, że Wiśniewskiego się czyta. W końcu jego książki opowiadają o elementarnych uczuciach, które dotyczą każdego człowieka. Jak mówią wielbiciele jego prozy: przy tych książkach chce się płakać, zachwycać się ludźmi i żyć. Przyjęło się uważać, że jego utwory adresowane są do kobiet, jednak po prozę Wiśniewskiego sięgają również mężczyźni.
Powieści o miłości szczęśliwej albo tragicznej, o tym, jak różne są rodzaje miłości i śmierci, o nadziei i rozpaczy, o namiętnościach w świecie postępu technologicznego i naukowego, a przed wszystkim o kobiecej duszy – której autor okazuje się znawcą – o tęsknocie za bliskością, o tym czym jest szczęście… „Okazało się, że szczęście jest małą cząsteczką o krótkim czasie trwania i jak na szczęście przystało, ukryło się w zakamarkach mózgu o tajemniczo brzmiących nazwach – pisze w opowiadaniu Ventral Pallidum – Poszukiwanie szczęścia wydaje się polowaniem na fantom. A może na tym właśnie polega jego magia? Na ciągłym poszukiwaniu, znajdowaniu tylko namiastki i szukaniu dalej? A może wcale nie trzeba szukać, bo to ono nas znajduje? Czasami w najmniej spotykanym momencie? Przepychając się przed nieszczęście i śmierć?”. Pisarz w swoich utworach sięga w głąb ludzkiej i analizuje odnalezione na jej dnie skomplikowane problemy duszy.
Dla tych, którzy nie mogą już doczekać się kolejnej książki pisarza z Frankfurtu Wydawnictwo Literackie przygotowało niecodzienną pozycję wydawniczą - Czułość oraz inne cząstki elementarne. Jest to elegancki notatnik pełen cytatów z bestsellerowych powieści pisarza, przy których znajduje się miejsce na własne zapiski.
Wydawnictwo Literackie reprezentować będzie Paweł Ciemniewski, doświadczony redaktor i tłumacz, specjalista ds. planowania i rozwoju.
Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła.
Zapraszamy na tę wyjątkową Herbatkę – wstęp wolny.