W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”, komplet preludiów z opusu dwudziestego ósmego, Walce, Impromptu i Mazurki wielkiego Fryderyka oraz zagraną na bis słynną Etiudę Rewolucyjną op. 10 nr 12 przedstawił Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.
Artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia urodził się w Szczecinie. Tu kształcił się w podstawowej szkole muzycznej u Heleny Pachlowskiej i w średniej u Mikołaja Szczęsnego. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali, oraz studiów podyplomowych w Royal Irish Academy of Music w Dublinie u prof. Johna O’Conora.
Istotną rolę w działalności artystycznej pianisty odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska („Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.
Sławomir Wilk zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Wykłada i prowadzi klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni w Gdańsku.
Po gorąco oklaskiwanym recitalu w Willi Lentza chętnie mówił o utworach zagranych w rezydencji, wśród których wybrzmiało m.in. Preludium A-dur op. 28 nr 7 Fryderyka Chopina.