Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”, komplet preludiów z opusu dwudziestego ósmego, Walce, Impromptu i Mazurki wielkiego Fryderyka oraz zagraną na bis słynną Etiudę Rewolucyjną op. 10 nr 12 przedstawił Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.

Artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia urodził się w Szczecinie. Tu kształcił się w podstawowej szkole muzycznej u Heleny Pachlowskiej i w średniej u Mikołaja Szczęsnego. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali, oraz studiów podyplomowych w Royal Irish Academy of Music w Dublinie u prof. Johna O’Conora.

Istotną rolę w działalności artystycznej pianisty odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska („Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.

Sławomir Wilk zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Wykłada i prowadzi klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni w Gdańsku.

Po gorąco oklaskiwanym recitalu w Willi Lentza chętnie mówił o utworach zagranych w rezydencji, wśród których wybrzmiało m.in. Preludium A-dur op. 28 nr 7 Fryderyka Chopina.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej ze Sławomirem Wilkiem
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej
678910