Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Gospodarstwo Rybackie -spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem. Fot. Małgorzata Bortnik [materiały organizatora]
Gospodarstwo Rybackie -spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem. Fot. Małgorzata Bortnik [materiały organizatora]
Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny powiatowy kierownik wydziału kultury, Doland Paszkiewicz – aktywny działacz DKF „Kontrasty” w Szczecinie, oraz Kazimierz Dec – kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ińsku.

Pierwsza edycja festiwalu miała profil komediowy. Rok później impreza rozbudowana została o seanse studyjne. Podczas pierwszych edycji można było oglądać filmy Viscontiego, Saury, Bergmana, Jancso, Angelopoulosa, Bunuela, Zafranovića i innych czołowych europejskich wizjonerów kina. Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami.

Także w tym roku do Ińska przyjechali aktorzy, filmowcy i widzowie. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń: projekcji, wystaw, spotkań wycieczek i koncertów. Całość potrwa do przyszłej niedzieli.

Choć to wakacyjny festiwal, nad pięknym jeziorem Ińsko, to prezentowane są tu filmy wcale niełatwe. Tak jak film otwarcia "Ja, Kapitan" opowiadający historię 16-to letniego Senegalczyka, który postanawia nielegalnie wyemigrować do Europy, by tu zrobić artystyczną karierę. Jego niebezpieczna podróż przez pustynię i potem Morze Śródziemne wzruszyła publiczność - co odnotowała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Niemiecki film fabularny z udziałem aktorów ze szczecińskich teatrów. Fot. materiały promocyjne
Niemiecki film fabularny z udziałem aktorów ze szczecińskich teatrów. Fot. materiały promocyjne
Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Katarzyna Nowak, Adrianna Janowska-Moniuszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski i Mateusz Wiśniewski - to szczecińscy aktorzy, którzy zagrają w filmie Tobiasa Lenela pod polskim tytułem "Miłość, kłamstwa, cierpienie i napaść”. To produkcja niezależna. Zdjęcia kręcone są w okolicach Kostrzyna nad Odrą.

Z Adrianną Janowską-Moniuszko, która jest asystentką reżysera rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
4. Markowy Festiwal. Fot. materiały promocyjne organizatora
4. Markowy Festiwal. Fot. materiały promocyjne organizatora
Niedziela, 11 sierpnia to ostatni dzień Markowego Festiwalu. Jeszcze tylko spotkanie z wybitnym aktorem, Andrzejem Sewerynem o 17, a o 19-tej kolejny koncert w muszli koncertowej Tomasza Steciuka „The Good Life” z największymi przebojami
amerykańskiego swingu w polskiej wersji językowej. W programie - utwory z repertuaru Franka Sinatry, Nat King Cole’a czy Tony’ego Bennetta.

Natomiast wieczorem w amfiteatrze "Dziwny jest ten świat" - koncert pamięci Czesława Niemena. Wszystko w nowych, orkiestrowych aranżacjach, w wykonaniu znakomitych artystów polskiej estrady: Kasi Moś, Moniki Urlik, Anastazji Simińskiej, Kuby Badacha, Igora Herbuta i Janusza Radka, z towarzyszeniem Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia.

To już finisz 5-cio dniowego festiwalu w Świnoujściu, który - jak co roku - obserwowała Katarzyna Wolnik Sayna. Czas na podsumowanie.
Posłuchaj felietonu Katarzyny Wolnik-Sayny
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
"Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia analitycznego i perspektywy badawczej autora. Jednak rozproszenie wiedzy w sieci, a w niniejszej książce wychodzę poza tę wirtualną przestrzeń, powoduje, że większość biogramów pisarek i pisarzy jest nie do uchwycenia. Ba! Nie wszystkich jesteśmy w stanie połączyć w jakikolwiek sposób ze Szczecinem. Taka jednak była moja intencja, by ich odnaleźć."

Ze wstępu książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". To publikacja prezentująca biogramy lokalnych autorów właśnie trafiła do księgarni. Życiorysy twórców zebrał Krzysztof Lichtblau. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa POZA.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus