Radio SzczecinRadio Szczecin » Sport

Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Cztery lata zakazu startu we wszystkich ważnych imprezach sportowych dla Rosji - podała stacja BBC. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), której przewodniczy b. minister sportu Witold Bańka, poinformowała o tym w poniedziałek przed południem.
Oznacza to, że flaga Rosji i hymn nie będą prezentowane podczas takich imprez jak letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku, zimowe IO w Pekinie w 2022 r. czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku.

Jak podaje stacja BBC, sportowcy, którzy udowodnią, że nie stosowali środków dopingowych, będą mogli wystąpić w zawodach. Będą wtedy występowali pod uniwersalnym sztandarem - bez rosyjskiej flagi i hymnu państwowego.

W przeszłości było tak podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongchangu w 2018 roku po tym, jak cztery lata wcześniej rosyjscy sportowcy stosowali niedozwolone środki dopingujące. Wówczas występowali pod flagą olimpijską.

Pomimo tego zakazu Rosja będzie mogła wystąpić pod swoją flagą podczas Euro 2020, ponieważ impreza nie jest uznawana za "ważne wydarzenie sportowe".

Teraz strona rosyjska ma 21 dni na odwołanie się od decyzji WADA.
Relacja Bartłomieja Czetowicza

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty