Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

TRIO Konstanty Andrzej Kulka – skrzypek (od lewej), Andrzej Wierciński – pianista, Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
TRIO Konstanty Andrzej Kulka – skrzypek (od lewej), Andrzej Wierciński – pianista, Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, w Willi Lentza odbył się koncert TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński. Muzycy przedstawili między innymi jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu Radziwiłłowi – Trio fortepianowe g-moll op. 8.
Pianista Andrzej Wierciński wypadł dziś w swej roli znakomicie – powiedzieli profesorowie Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek i Tomasz Strahl, wiolonczelista.

- Podjął się zadania niezwykle odpowiedzialnego mimo, że jest rozpędzony Konkursem Chopinowskim. No jednak stanąć obok muzyków doświadczonych, którzy grali ten utwór kilkadziesiąt razy i nagrali go na płytach dla różnych wytwórni fonograficznych polskich i zagranicznych, dla wielu rozgłośni i telewizji, nie jest takie proste. Na koncercie grał znakomicie. Zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że jeżeli zapominałem, że gram z młodym człowiekiem, to znaczy, że grał rasowo, po prostu – stwierdził prof. Strahl.

Możliwość koncertowania z uznanymi na całym świecie Artystami, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie – dodał pianista Andrzej Wierciński.

- Grało mi się cudownie z tak wspaniałymi, jeśli mogę się odważyć na takie stwierdzenie, Kolegami z zespołu o wiele bardziej doświadczonymi. Bardzo mnie to cieszy, że mogłem z Nimi wykonać Trio Fortepianowe g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w anturażu Willi Lentza. Udało nam się znakomicie dobrać tempa, oraz charakter, w jakim ma być wykonane to dzieło. Dzięki temu mogliśmy się w pełni wypowiedzieć w dźwiękach zapisanych przez kompozytora – podsumował Andrzej Wierciński.

Podczas wieczoru zabrzmiały także Ballada f-moll op. 52, Walc Es-dur op.18 i Scherzo E-dur op. 54 Fryderyka Chopina w wykonaniu Andrzeja Wiercińskiego oraz Duet nr 1 na skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena w interpretacji profesorów Konstantego Andrzej Kulki i Tomasza Strahla.

Występ zorganizowano z okazji świętowania półrocznej działalności najmłodszej instytucji kultury Szczecina w ramach popularnego cyklu „Chopin w Willi Lentza”.

Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty