Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

jaki komputer dla gracza
jaki komputer dla gracza
Dobry komputer gamingowy to nie tylko duży wydatek, ale też inwestycja na długie lata. Wiedzą o tym doświadczeni gracze, którzy dbają o swój pecet i regularnie wymieniają podzespoły na nowe. Jaką kartę graficzną, procesor, zasilacz oraz dysk SSD wybrać? Co warto wiedzieć o najważniejszych komponentach komputera dla gracza?

Karta graficzna – najdroższa, ale czy najważniejsza?

Większość graczy rozpoczyna poszukiwania nowego peceta od karty graficznej. To najdroższy element każdego komputera gamingowego – ale czy faktycznie jest on najważniejszy?

W przypadku droższych zestawów karta graficzna faktycznie ma kluczowe znaczenie. To właśnie od niej zależy jakość grafiki podczas rozgrywki, a także rozdzielczość, w jakiej możemy uruchomić grę. Zakup potężnego GPU daje pewność, że zagramy na najwyższych ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD – o ile pozostałe podzespoły są równie potężne.

W praktyce płynność rozgrywki zależy też od procesora oraz, w dużo mniejszym stopniu, wybranej płyty głównej. Nawet najlepsza karta graficzna nic nie da, gdy w komputerze znajduje się przestarzały procesor. Dlatego GPU powinno oferować podobne możliwości, co CPU.

Spójrzmy na najlepsze karty graficzne do gier wg. specjalistów z gaming.komputronik.pl. W zestawieniu znajdziemy najlepsze GPU, włącznie z GeForce RTX 4090 oraz Radeon 6900 XT, czyli tytany gamingu, ale też dużo tańsze propozycje, które często stanowią całkiem rozsądne rozwiązanie.

Budżetowa karta graficzna to świetny sposób na oszczędzenie podczas składania komputera gamingowego. Większość pozycji z listy Komputronika bez problemu odpali najnowsze gry na zadowalających ustawieniach graficznych, a lepsze GPU można zawsze dokupić w przyszłości. Zresztą podobnie jak dodatkowe chłodzenie, które jest kluczowe w przypadku droższych zestawów. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalne chłodzenie wodne, które znacząco poprawia wydajność karty graficznej.

najlepsze-karty-graficzne

Procesor do komputera gamingowego to inwestycja

Procesor to mózg komputera gamingowego – warto postarać się o to, by był on najlepszy. Nie wolno na nim oszczędzać, szczególnie że CPU bardzo rzadko się psują, o ile zainwestowaliśmy w jakościowe chłodzenie i regularnie nakładamy pastę termoprzewodzącą.

Składając komputer do gier, należy potraktować procesor jak długoterminową inwestycję. Pozostałe podzespoły (poza zasilaczem) szybko się zużywają, przez co dość często się je wymienia. Natomiast dobre CPU będzie działało przez lata. Na dodatek można je w razie potrzeby podkręcić, co przełoży się na dużo lepszą wydajność w trakcie rozgrywki.

Jaki dysk SSD do PS5 wybrać?

Współczesne gry często ważą po kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset gigabajtów. Już kilka tytułów potrafi zająć całą dostępną pamięć – a przecież kolejne produkcje już czekają w kolejce… Z tym problemem mierzą się też gracze korzystający z konsol. Z reguły dokupują oni dysk SSD do PS5 (https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-dysk-do-ps5-ranking-polecanych-modeli/) lub Xbox Series X.

To uniwersalne rozwiązanie, po które powinni sięgnąć wszyscy gracze. Dyski SSD są dużo szybsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych HDD, a ich cena wcale nie jest aż tak wysoka, jak to się może wydawać.

W przypadku komputera gamingowego warto zainwestować w dwa osobne dyski. Na pierwszym, mniej pojemnym, należy zainstalować system operacyjny. Drugi powinien posłużyć jako magazyn na gry, filmy i inne pliki. Jednak przedtem warto sprawdzić, iloma slotami dysponuje płyta główna. Z reguły jest ich więcej – cztery, a nawet sześć. Jeśli zabraknie miejsca, zawsze można dokupić dodatkowy dysk i podłączyć go do wolnego slota.

jaki-dysk-ssd-wybrac

Zasilacz – jak wybrać?

Zasilacz dostarcza prąd do komputera. Jeśli dojdzie do awarii czy przepięcia, to zainstalowane w nim zabezpieczenia powinny zapobiec uszkodzeniu poszczególnych podzespołów. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce tanie zasilacze często nie zapewniają nawet podstawowego poziomu ochrony. Dlatego należy korzystać jedynie z zasilaczy od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Każdy z komponentów powinien posiadać certyfikat 80 Plus w wersji co najmniej srebrnej, a najlepiej złotej, platynowej lub tytanowej.

Wybierając zasilacz należy wyliczyć moc i napięcie, jakiej łącznie wymagają wszystkie podzespoły komputera. Warto zostawić możliwie duży margines bezpieczeństwa, na minimum 200 W. Dzięki temu w przyszłości będzie można wymienić kartę graficzną czy procesor na nowy model bez konieczności zakupu nowego zasilacza.

A może chcesz sprawdzić, jaki sprzęt w danej kategorii okaże się najlepszy? W takim razie zerknij na tę stronę: https://gaming.komputronik.pl/kategoria/rankingi/.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty