Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Upowszechnienie internetu sprawia, że rozwiązania kiedyś niewyobrażalne – np. sieć chmurowa – stają się naszą codziennością. Jak efektywnie zarządzać takim rozwiązaniem? Bardzo ważne jest, by kłaść odpowiedni nacisk na sferę bezpieczeństwa danych.

Zarządzanie siecią w chmurze można bez cienia wątpliwości uznać za szczególnie ważny element nowoczesnej infrastruktury IT. Zawsze oznacza to sporą listę wyzwań dla osób administrujących siecią i odpowiedzialnych za jej funkcjonowanie – od bezpieczeństwa po utrzymanie stałego połączenia przez internet.

Newralgiczną kwestią jest wybór właściwych rozwiązań architektury sieciowej. Muszą ją charakteryzować elastyczność i skalowalność – tak, by można było ją bezproblemowo dostosowywać do – co prawdopodobne – zmieniającego się zapotrzebowania na dane usługi. Nieodzowne jest tu połączenie z systemami zabezpieczającymi transmisję danych. Jeśli spojrzeć na najczęściej identyfikowane ryzyka w tym względzie, wymienić można: nieautoryzowany dostęp, utrata danych i ataki typu DDoS. To jednak tylko część z potencjalnych problemów w zakresie cyberbezpieczeństwa – z tego powodu dbałość o ochronę danych stanowić musi jeden z fundamentów pracy rozwojowej w chmurze. Wykorzystuje się do tego zaawansowane metody uwierzytelniania, szyfrowania i zabezpieczania połączeń internetowych.

Reagowanie na bieżące problemy sieci

Trudno oczywiście wyobrazić sobie działanie sieci w chmurze w sytuacji, gdy ta nie jest w pełni monitorowana – musi się to odbywać w trybie rzeczywistym i w oparciu o pełną automatyzację komunikacji. W ten sposób administrator posiada pełen wgląd w działanie sieci – daje mu to możliwość szybkiej reakcji i odpowiedzi na potencjalne zagrożenia.

Wspomniana wyżej automatyzacja powinna odnosić się nie tylko do komunikacji – należy spojrzeć na nią zdecydowanie szerzej. Uwzględniać powinna szybkie reagowanie na zmiany i optymalizację zasobów, minimalizując możliwość błędów ludzkich. Zaangażowanie czynnika ludzkiego warto w tym kontekście zredukować do absolutnego minimum – administracji i podejmowania kluczowych decyzji.

Jak zabezpieczyć sieć w chmurze pod kątem legislacji?

Bardzo ważne – np. w kontekście RODO coraz bardziej istotne – jest to, by na zabezpieczenie sieci chmurowej patrzeć przez pryzmat nie tylko zabezpieczeń cybernetycznych, ale też prawnych. Sieć pod tym względem – we współpracy z ekspertami – musi być dostosowana do różnych przepisów prawnych, zwłaszcza w odniesieniu do prywatności i bezpieczeństwa danych. Ignorowanie tych zasad może prowadzić do poważnych problemów prawnych – powinien o tym pamiętać każdy profesjonalny administrator usług sieciowych.

Nowoczesne technologie sieciowe

Świat IT zapewnia coraz szersze spektrum możliwości wykorzystania narzędzi i technologii do zarządzania siecią w chmurze – prywatnej i publicznej. Podstawą są oczywiście protokoły transmisji danych zapewniające efektywną komunikację w sieci internetowej. Coraz częściej sięga się po mechanizmy tworzenia wirtualnych wersji zasobów i usług sieciowych. Naturalnym polem wykorzystania stają się tzw. kontenery, czyli rozwiązania umożliwiające pakowanie aplikacji, co ułatwia wdrażanie i skalowanie.

Duże znaczenie odgrywać muszą systemy do sprawnego zarządzania chmurą i jej infrastrukturą – to np. OpenStack czy Microsoft Azure. Odrębną kwestią są narzędzia do monitorowania i analityki danych umożliwiające – jak Grafana - sprawdzenie działania sieci oraz wykrywanie i rozwiązywanie potencjalnych problemów.

Wykorzystanie wszystkich tych opcji przekłada się na efektywne wykorzystanie internetu w działalności sieci w chmurze.

Dzieje się tak mimo tego, że zarządzanie siecią jest niewątpliwie złożonym procesem, który uzależniony jest od odpowiedniego zaplanowania i wdrożenia. Jeśli stworzona w ten sposób właściwa architektura obejmuje zabezpieczenia, monitorowanie i automatyzację komunikacji, chmura przez internet zapewni niewątpliwe korzyści.

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty