Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pierwszy koncert zorganizowano pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”. Zbiegł się z jubileuszem Chóru „Serduszka” prowadzonego przez Aleksandrę Kołecką.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w dzisiejszym koncercie dla dzieci – dzieci dzieciom. „Serduszka” od 35-lat jeżdżą po świecie i głoszą dobrą nowinę. Wierzymy głęboko w to, że będziemy żyć w świecie pokoju, a nie wojen. I z wielkim sercem dla tych dzieci, które niestety poległy, dzisiaj dedykowaliśmy nasze śpiewy – powiedziała dyrygentka.

Na organach Barnima Grüneberga z 1930 roku rozbudowanych w 1966 przez warszawską firmę Kamiński zagrała Katarzyna Ganczarska.

- Wykonałam Suitę Gotycką Leona Boellmanna oraz Fantazję G-dur BWV 572 Jana Sebastiana Bacha, która symbolizuje trzy etapy życia ludzkiego. Ponieważ koncert był dedykowany ofiarom wojny – dzieciom, postanowiłam Fantazję Bacha zakończyć na etapie dzieciństwa. Natomiast na koniec występu zagrałam „Largo” Georga Friedricha Händla, które jest hołdem dla wszystkich dzieci, które zginęły w czasie wojny i wszystkim dzieciom, którym jest źle na świecie – podsumowała Katarzyna Ganczarska.


Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-02-29, godz. 15:21 Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen… » więcej 2024-02-29, godz. 07:53 Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku. » więcej 2024-02-29, godz. 07:23 Kto w kolejce do Oscara? Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca. » więcej 2024-02-28, godz. 23:50 Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1]. » więcej
37383940414243