Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Air Show 2017. Fot. Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Źródło: www.twitter.com/DGeneralneRSZ
Air Show 2017. Fot. Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Źródło: www.twitter.com/DGeneralneRSZ
Prawie 30 tysięcy osób było na radomskim lotnisku w chwili oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017. Impreza, która organizowana jest po raz 15, rozpoczęła się w sobotę w samo południe. Gościem jest m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Widzowie obejrzeli już pierwszy z trzech, przygotowanych przez Aeroklub Polski, bloków cywilnych. Na zakończenie radomianin Robert Kowalik, dziewięciokrotny mistrz kraju, zaprezentował pilotaż indywidualny na samolocie Extra 300.

- Dałem z siebie wszystko. Aczkolwiek przez chmury, pokaz białym dymem, który oznacza tor lotu maszyny, nie jest aż tak dobrze widoczny - ocenił Kowalik. - Nie jest za gorąco, więc tym lepiej dla silników. Przyszło dużo ludzi, a pogoda dopisała.

Blok wojskowy rozpoczął pilotaż indywidualny na Migu-29, a pierwszym zespołem, który zaprezentował swoje umiejętności były "Bałtyckie Pszczoły" z Łotwy.

Minister Antoni Macierewicz, oficjalnie otwierając imprezę, podkreślił rolę i znaczenie polskiego lotnictwa. Podziękował też prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu za dobrą współpracę przy organizacji Air Show.

- Chcę podziękować mieszkańcom Radomia. Gościcie dzisiaj i co roku całą Polskę. Niektórzy mówią, że "Polskę lotniczą" - powiedział szef MON.

W sumie - przez dwa dni - przed publicznością zaprezentuje się ponad 160 samolotów i siedem zespołów akrobacyjnych w barwach 11 państw.
Relacja Anny Orzeł/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty