Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Wieluniu. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Wieluniu. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, www.prezydent.pl
Nie wolno dopuścić do zamazywania prawdy o II wojnie światowej - apelował prezydent Andrzej Duda, który w piątek nad ranem w Wieluniu wziął udział w uroczystościach 78. rocznicy wybuchu wojny. To pierwsze miasto zbombardowane przez Niemców we wrześniu 1939 roku.
W piątek punktualnie o godzinie 4.40 rozległy się syreny, chwilę później odczytano Apel Poległych, a uczestnicy uroczystości uczcili pamięć ofiar wydarzeń sprzed 78 lat minutą ciszy. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który mówił między innymi, że Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, a Wieluń - symbolem niemieckiego bestialstwa.

Podkreślał też, że pamięć ma znaczenie najistotniejsze. - Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był mordercą. Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem. I nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana poprzez czas i poprzez machinację różnego rodzaju historyków czy też, jak kto woli, pseudohistoryków - mówił Andrzej Duda.

Prezydent mówił również o potrzebie przebaczenia i zadośćuczynienia. Andrzej Duda oddał hołd ofiarom bombardowań w Wieluniu. - Wtedy, przed 78 laty, to też był piątek i dzieci też miały iść do szkoły dopiero w poniedziałek. Nie poszły. Wiele z nich nie poszło już nigdy. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym. Składam hołd poległym mieszkańcom Wielunia i wszystkim ofiarom II wojny światowej - mówił prezydent.

Dla mieszkańców Wielunia i to miejsce, i ten dzień jest wyjątkowym. - Dowódca tej eskadry, która nadleciała na Wieluń, chodził tutaj do gimnazjum. Kiedy więc przyleciał z eskadrą do Wielunia, znał wszystkie punkty i wiedział gdzie uderzać - opowiada jeden z mieszkańców.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda mówił też, że aby wojna już się nie powtórzyła, musimy budować silne państwo. - To silne państwo możemy budować przede wszystkim siłą młodych: ucząc ich, wpajając im patriotyczne wartości, mówiąc im o prawdziwej polskiej historii, przekazując im tego ducha, który jest tak niezwykle ważny i pozwalał nam jako narodowi przetrwać najtrudniejsze momenty - podkreślał.

Uroczystości w Wieluniu odbywają się przed liceum ogólnokształcącym, w miejscu, w którym w dniu wybuchu wojny znajdował się szpital Wszystkich Świętych. To na ten budynek spadły pierwsze bomby - 1 września o godzinie 4.40. Niemieckie samoloty zrzuciły 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Zginęło co najmniej 1200 osób. Bombardowanie Wielunia trwało do godziny 14. Miasto wraz z zabytkowym centrum zostało niemal doszczętnie zniszczone. Uroczystości upamiętniające tamten tragiczny dzień potrwają do piątkowego wieczora.

Już w czwartek w Polskiej Nowej Wsi koło Opola, z której niemieckie samoloty wyruszały do ataku na Wieluń, został zapalony Znicz Pamięci i Pojednania. Młodzi ludzie, uczestnicy Biegu Pamięci pokonali 110 kilometrów, by o 4.40 dotrzeć z ogniem na główne uroczystości.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, który odwiedził Wieluń o świcie. W poprzednich latach, w obchodach rocznicowych uczestniczyli ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Aleksander Kwaśniewski. Do Wielunia przyjeżdżali jednak po południu, rano byli na Westerplatte.
Prezydent podkreślał, że pamięć ma znaczenie najistotniejsze.
Prezydent dodał, że aby wojna już się nie powtórzyła, musimy budować silne państwo.
Relacja Sylwii Białek/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Doroty Piotrowskiej/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty