Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wielka defilada "Silni w sojuszach" uczciła 20-lecie przystąpienia Polski do NATO i 15 lat obecności w unijnych strukturach. Wisłostradą przemaszerowały oddziały polskiego wojska i sojuszniczych armii, a także funkcjonariusze służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To blisko 2 tysiące osób.
Prezydent Andrzej Duda, który rozpoczął defiladę mówił o znaczeniu naszej obecności w obu strukturach - w NATO i w Unii Europejskiej.

- Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym. Chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim właśnie chcemy, żeby Polska była państwem, które jest bezpieczne i w którym obywatel czuje się bezpiecznie - przemawiał Duda.

Do tego potrzebna jest dobrze wyposażona armia, dlatego o potrzebach modernizacyjnych wojska mówił szef MON, Mariusz Błaszczak.

- Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji. Myślę tu o myśliwcach, myślę o samolotach - mówił Błaszczak.

W defiladzie zaprezentowano 200 różnego rodzaju wojskowych pojazdów - m.in. czołgi, transportery i wozy dowodzenia, a także moździerze i armatohaubice.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty