Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jaskinia Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów. źródło: http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/
Jaskinia Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów. źródło: http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/
Są postępy w akcji ratowniczo-poszukiwawczej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Zespołom ratowników udało się wznowić działania pirotechniczne. Dzięki temu zbliżają się do miejsca w którym może znajdować się dwójka uwięzionych grotołazów.
Naczelnik TOPR, Jan Krzysztof, powiedział, że według ratowników w części Jaskini Śnieżnej w Tatrach mógł się obniżyć poziom wody oraz nastąpić przepływ powietrza. W górskiej jaskini kolejną dobę trwają poszukiwania dwóch speleologów.

Jan Krzysztof na konferencji prasowej dodał, że w jaskini poprawiła się także wentylacja.

- Te prace będą kontynuowane. W tej chwili w jaskini jest siedem osób, one powoli zaczną wychodzić. Kolejna grupa niebawem się uda na miejsce to będą również pirotechnicy i wsparcie dla nich. I na tym będziemy się koncentrować. Jeżeli nie pogorszy się tam ta wentylacja to myślę, że tutaj znów kilka metrów do przodu uda nam się w ciągu najbliższego dnia przesunąć. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać, czy jakiekolwiek nowe, dobre informacje się pojawią - wyjaśnił naczelnik TOPR.

Jan Krzysztof dodał, że dotychczas materiałów pirotechnicznych używano co dwie godziny. Ratownikom udało się przesunąć o około 8 metrów. Na miejscu pracuje kilkunastu ratowników, którzy do jaskini będą wchodzić w ośmioosobowych grupach.

Dwaj poszukiwani grotołazi weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej wraz z czterema towarzyszami w czwartek. Zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach - to bardzo wąskie i trudne do pokonania fragmenty. Ostatni kontakt głosowy ich towarzysze mieli z nimi w sobotę około godziny 2 w nocy.

Jaskinia Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów.
Relacja Pawła Pawlicy (IAR).
Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty