Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Komisja Europejska, siedziba w Brukseli. Fot. EC - Audiovisual Service / Aris Oikonomou
Komisja Europejska, siedziba w Brukseli. Fot. EC - Audiovisual Service / Aris Oikonomou
Komisja Europejska ogłosi w czwartek pakiet postępowań przeciwko krajom członkowskim, na liście jest pozew przeciwko Polsce za system dyscyplinarny wobec sędziów.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała o pracach w Komisji nad skargą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. w środę - jak ustaliła - decyzja zapadła na posiedzeniu komisarzy.

Pozew przeciwko Polsce przygotował wiceszef Komisji Frans Timmermans, który jeszcze przez 3 tygodnie będzie sprawował tę funkcję. Od 1 listopada prace ma rozpocząć nowa Komisja, a w niej Holender ma nadal być wiceszefem, ale zajmować się sprawami klimatu.

Pozew będzie zakończeniem kilkumiesięcznego postępowania Komisji przeciwko Polsce. Bruksela rozpoczęła je w kwietniu, bo uznała, że system tak zwanych dyscyplinarek narusza niezawisłość sędziowską. Argumentowała, że system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radą Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Polski rząd kilka tygodni temu odrzucił wszystkie zastrzeżenia. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ten spór rozstrzygną sędziowie z Luksemburga.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty