Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Jest pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. W czwartek oficjalnie ta informacja została ogłoszona.
Potwierdziły się tym samym nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, która jako pierwsza informowała o pracach nad skargą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i o decyzji komisarzy w tej sprawie.

Komisja do pozwu dołączyła wniosek, by Trybunał rozpatrzył skargę w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku miesięcy, a nie zwyczajowo kilkunastu.

To ostatnia decyzja tej Komisji Europejskiej dotycząca naruszenia unijnego prawa. Od 1 listopada prace rozpocznie już nowa Komisja, w której za kwestie praworządności nie będzie odpowiadał Frans Timmermans. W nowej Komisji będzie zajmował się klimatem. To właśnie on prowadził wszystkie postępowania praworządnościowe i naruszeniowe przeciwko Polsce i teraz przygotował pozew za system dyscyplinowania sędziów, uzyskując poparcie pozostałych komisarzy.

Komisja Europejska zarzuca Polsce, że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość sędziów, bo nie zapewnia gwarancji pozwalających na ich ochronę przed kontrolą polityczną.

Bruksela o mówi o braku gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa. Polski rząd kilka tygodni temu odrzucił wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewnił o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty