Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W odpowiedzi na turecką ofensywę w północnej Syrii, Stany Zjednoczone podniosły cła na importowaną z Turcji stal i nałożyły sankcje na członków rządu w Ankarze.
Prezydent Donald Trump wezwał obie strony konfliktu turecko-kurdyjskiego do negocjacji pokojowych. Wysłał też do Ankary wiceprezydenta Mike’a Pence'a.

W opublikowanym oświadczeniu Donald Trump określił działania Turcji w północnej Syrii mianem destabilizujących. Prezydent USA ogłosił nałożenie sankcji na tureckich ministrów obrony, spraw wewnętrznych i energii oraz przywrócenie 50 procent ceł na import stali z Turcji, które to cła w maju tego roku zostały obniżone do 25 procent. Poinformował również, że polecił Departamentowi Handlu wstrzymać negocjacje handlowe z Ankarą mające objąć produkty o wartości 100 miliardów dolarów.

Donald Trump ocenił, że ofensywa wojsk tureckich zagraża bezpieczeństwu w regionie i że może prowadzić do kryzysu humanitarnego. Podtrzymał jednak decyzję o wycofaniu z północnej Syrii tysiąca amerykańskich żołnierzy. Prezydent USA poinformował, że pozostaną oni na Bliskim Wschodzie, by nie dopuścić do odrodzenia się Państwa Islamskiego.

Biały Dom poinformował, że wiceprezydent Mike Pence oraz doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien udadzą się do Ankary.

Zarówno demokraci, jak i republikanie w Kongresie ostro krytykują działania prezydenta Trumpa w Syrii. Przywódcy obu partii zapowiadają uchwalenie własnych sankcji wobec Turcji, bardziej dotkliwych od wprowadzonych przez prezydenta Trumpa.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty