Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. www.facebook.com/trelleborgsbibliotek
Fot. www.facebook.com/trelleborgsbibliotek
Publiczna biblioteka w Trelleborgu, jako pierwsza w Szwecji, otrzymała certyfikat LGBT. Dzięki niemu odwiedzający placówkę, bez względu na swoją płeć i orientację seksualną, mają czuć się w niej swobodnie i bezpiecznie.
Na stanowiskach, przy których wypożyczane i oddawane, są książki, pojawiły się małe tęczowe flagi, a na półkach i witrynach, eksponowane są pozycje związane z tematyką LGBT. Również na stronie internetowej biblioteka w Trelleborgu poleca swoim klientom książki i filmy opatrzone kolorami tęczy.

Jak powiedziała lokalnym mediom szefowa biblioteki, jej pracownicy posiadają już kompetencje, aby w poprawny sposób móc obsługiwać klientów. Personel jest świadomy zmian norm społecznych i dlatego będzie starał się używać neutralnych płciowo zwrotów i pojęć. Na przykład, zamiast mówić mama i tata powiemy - opiekunowie, wyjaśniła Liv Olofsson Lundström.

Aby zdobyć certyfikat, personel biblioteki przeszedł specjalne szkolenia organizowane i prowadzone przez szwedzką Federację na Rzecz Praw Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów (RFSL). Ich koszt wyniósł 133 tysiące koron szwedzkich, czyli około 52 tysięcy złotych.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty