Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Miejsce egzekucji komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Miejsce egzekucji komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Niemcy po raz kolejny używają nieprawdziwego sformułowania "polski obóz zagłady".
9 listopada pod Stuttgartem odbędą się uroczystości związane z rocznicą "Nocy kryształowej" - pogromem niemieckich Żydów. Organizatorzy, zapraszając na obchody, na ulotce napisali, że Auschwitz-Birkenau był polskim obozem zagłady.

W niemieckiej ulotce czytamy, że w "polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau komendant obozu Rudolf Hoess latem 1941 roku rozpoczął masowe mordy na sowieckich jeńcach wojennych z wykorzystaniem cyklonu B".

W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś zapewnił, że nasza placówka dyplomatyczna już podjęła interwencję w tej sprawie. "Szczerze doceniamy inicjatywę upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej i walkę z przejawami antysemityzmu i rasizmu, ale przykre jest to, że przy okazji rocznicy tak tragicznego wydarzenia jak Noc Kryształowa niemieccy organizatorzy w swoim zaproszeniu piszą że KL Auschwitz-Birkenau był jakoby polskim obozem zagłady" - powiedział Dariusz Pawłoś.

Organizatorami uroczystości w Connstatt są liczne niemieckie partie i stowarzyszenia m.in. Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu, partia lewicowa, Komunistyczna Partia Niemiec, partia Zielonych oraz związki zawodowe.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty