Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rosja rozmieszcza nowe stacje radiolokacyjne

Polska i świat Informacyjna Agencja Radiowa

Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Rosja rozmieszcza wzdłuż swoich granic nowe stacje radiolokacyjne - podaje agencja informacyjna RBK.
Według Ministerstwa Obrony, to początek budowy kolejnego systemu monitorującego start rakiet i dronów. Resort podkreśla, że będzie on działał niezależnie od istniejącego już systemu wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi.

Pierwsza stacja radiolokacyjna, która wchodzi w skład nowego systemu, została uruchomiona w niedzielę na terytorium Republiki Mordowii. Będzie ona kontrolować przestrzeń powietrzną zachodniej części Europy, w tym państw NATO i Ukrainy. Kolejna zostanie tak zlokalizowana, aby mogła objąć swoim zasięgiem Arktykę.

"Wokół Rosji utworzone zostanie pole radiolokacyjne, które pozwoli monitorować start rakiet, samolotów i innych urządzeń latających" - cytuje komunikat resortu obrony agencja TASS.

Cały system będzie się opierał na stacjach radiolokacyjnych typu „Kontejner”. Funkcjonujący od wielu lat system wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi został zbudowany na podobnej zasadzie i korzysta ze stacji radiolokacyjnych „Woroneż”. Jedna z takich stacji działa w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty