Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Policja w Szwecji coraz częściej powiadamia tamtejszą opiekę społeczną o tym, że dzieciom może dziać się krzywda. Jednocześnie w największych miastach Szwecji rośnie liczba przymusowo zabieranych rodzicom dzieci.
Tylko w ciągu dwóch lat liczba zgłoszeń w "trosce" o dziecko zwiększyła się w Sztokholmie z 5300 w roku 2015 do 7300 w roku 2017. W Göteborgu i Malmö co roku przybywa po około pół tysiąca powiadomień dotyczących dzieci, którym może dziać się krzywda. Najczęściej zgłoszenia dotyczą podejrzeń o zaniedbywanie dzieci przez rodziców, bicie lub wtedy, gdy pojawiają się domysły, że nieletni mogą być ofiarami przestępstw. W konsekwencji w dużych miastach rośnie liczba zabieranych rodzicom przez pomoc społeczną dzieci, w ramach przepisów o przymusowej opiece państwa nad dziećmi i młodzieży do 20. roku życia.

Tylko w regionie Sztokholm, sąd administracyjny wydał w 2018 roku 780 orzeczeń dotyczących odebrania rodzicom opieki nad dziećmi na rzecz państwa. Zazwyczaj przejmowane przez władze socjalne dzieci trafiają do rodzin zastępczych. Szacuje się, że rocznie taki los spotyka ponad 30 tysięcy nieletnich.

Kilka dni temu przed siedzibą opieki społecznej w Göteborgu, przeciwko decyzji urzędników o odebraniu rodzicom opieki nad nieletnim chłopcem protestowało ponad 150 osób, głównie imigrantów. Rodzice chłopca twierdzą, że odebrano im syna, aby zmusić ich do współpracy z policją w sprawie toczącego się śledztwa.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty