Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezmą udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Będzie to pierwsza wizyta kanclerz Merkel w tym byłym niemieckim obozie zagłady.
Kilka dni temu niemiecki rząd federalny ogłosił zamiar przeznaczenia 60 milionów euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Operuje ona Funduszem Wieczystym służącym ochronie materialnych śladów ludobójstwa i terroru w byłym niemieckim obozie.

Wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że odwiedzający obóz nadal pytają jak zachowują się i co czują w nim Niemcy. "To pytanie wskazuje na to, jak ogromną odpowiedzialność mają Niemcy także współcześnie za to, co wydarzyło się w Auschwitz i za to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej" - ocenił.

Andrzej Kacorzyk powiedział, że wizyta Angeli Merkel w Auschwitz-Birkenau jest tak samo ważna jak wizyta innych przywódców. Jednocześnie, jak dodał, jest to wizyta przywódcy jednego z największych państw europejskich, szczególnie odpowiedzialnego za to, co wydarzyło się podczas II wojny światowej. "Słowa, które padną, pewnie będą ważne. Są i gesty, są i słowa, które tutaj nie padają. Pamiętamy wizytę papieża Franciszka, w czasie której nie padło ani jedno słowo. Więc różnie może to wyglądać. Niemniej, ta wizyta jest odbierana tutaj z ogromnym zainteresowaniem" - mówił wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Polski premier i niemiecka kanclerz wejdą na teren Auschwitz I przez bramę "Arbeit macht frei" o 10:45. 35 minut później przywódcy oddadzą hołd ofiarom, składając kwiaty przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11. W południe Mateusz Morawiecki i Angela Merkel zabiorą głos w historycznym budynku "Sauny", gdzie ewidencjonowano nowych więźniów, na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. O 13:00 polski premier i kanclerz Niemiec zapalą znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.
Do tej pory dwóch urzędujących kanclerzy odwiedziło niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Byli to w 1977 roku Helmut Schmidt oraz dwukrotnie w 1989 i 1995 roku Helmut Kohl.

Angela Merkel, jako kanclerz była obecna w dwóch niemieckich obozach zagłady. W 2009 roku wspólnie z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie oraz w 2013 w KL Dachau.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty