Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
W szwedzkim Göteborgu odnaleziono skradzioną w sobotę statuę Matki Boskiej. Zniszczona, prawie dwumetrowa figura wróciła do katolickiej parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.
Pociętą na sześć części, wykonaną z brązu i ważącą 200 kilogramów rzeźbę odnaleziono w czwartek w jednym ze składów na terenie elektrowni w dzielnicy Göteborga - Hissingen. O znalezisku natychmiast poinformowano tamtejszą policję, która figurę "Nordyckiej Pani" przekazała wiernym.

Wartą 200 tys. koron, czyli ponad 80 tysięcy złotych statuę złodzieje zamierzali prawdopodobnie przetopić i oddać na złom. Nie wiadomo jakim sposobem udało im się wydostać figurę Matki Boskiej, która znajdywała się na terenie parafii, w specjalnie wybudowanej i oświetlonej grocie, zaledwie parę metrów od wejścia do kościoła.

Kradzieże pomników z brązu są od niedawna prawdziwą plagą w Szwecji. Tylko w 2015 roku gmina Kristanstad w Skanii straciła łącznie siedem tego rodzaju posągów. W listopadzie skradziono z centrum miasta kolejne dwa pomniki.

W sierpniu łupem złodziei padła cenna statua "Matki" z parku w Ängelholmie, na południu Szwecji. Po przetopieniu pomniki są zazwyczaj wywożone z kraju. Prawie wszystkie kradzieże kończą się umorzeniem śledztwa.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty