Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: wikipedia.org/wiki/Josep_Borrell.
źródło: wikipedia.org/wiki/Josep_Borrell.
Nowa Komisja Europejska jest po tygodniu urzędowania, a szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zdążył się już skompromitować.
Podczas spotkania z europosłami z komisji spraw zagranicznych przyznał, że nie wie co to jest ustawa Magnickiego, nie wiedział też kim był Siergiej Magnicki. Był to adwokat, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji. Aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych i torturowany, zmarł w więzieniu w 2009 roku nie doczekawszy procesu.

Brak wiedzy szefa unijnej dyplomacji na ten temat może zaskakiwać i niepokoić, ponieważ w Unii Europejskiej od kilku lat trwają dyskusje o ewentualnych sankcjach za łamanie praw człowieka, a inspiracją jest właśnie ustawa Magnickiego wprowadzona w USA, oraz w kilku unijnych krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii i państwach bałtyckich. Nie ma regulacji na poziomie europejskim ze względu na oczywiste nawiązanie do Rosji i opór niektórych państw. Właśnie o to był pytany nowy szef unijnej dyplomacji, ale nie potrafił odpowiedzieć. "Nie bardzo wiem co to jest ustawa Magnickiego. Magnicki? to ktoś kto został zamordowany?" - odpowiedział Josep Borrell.

W ubiegłym roku europosłowie z najważniejszych frakcji politycznych, w tym polscy deputowani z PO i PIS zaapelowali do unijnych rządów o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, w tym o przyjęcie tak zwanej ustawy Magnickiego.

"To prawo dotknęłoby podstaw reżimu Putina" - mówił wtedy brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, William Browder, przyjaciel Siergieja Magnickiego, szef Hermitage Capital, który zabiega o wprowadzenie na całym świecie sankcji za łamanie praw człowieka.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty