Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/chodzi%C4%87-po-sklepach-biznes-1165437.
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/chodzi%C4%87-po-sklepach-biznes-1165437.
Inauguruje akcja „Wybieram 590 - Sobota dla Polski”, która zachęca do kupowania polskich produktów i wspierania w ten sposób rodzimej gospodarki.
Jej nazwa pochodzi od trzech pierwszych cyfr kodu kreskowego, czyli prefiksu oznaczającego towary wyprodukowane przez firmy zarejestrowane w Polsce. W większości przypadków są one także wyprodukowane w naszym kraju lub związane z polskim rynkiem.

Akcję promowaną pod hasłami i hasztagami #sobotadlaPolski, czy #wybieram590 wspiera polski rząd. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała, że kilka lat temu w Polsce powstała aplikacja mobilna „Pola”, która na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego z opakowania produktu pozwala znaleźć wszystkie dane na temat jego producenta:

Szefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę, że są w naszym kraju takie rodzaje produktów, jak przede wszystkim polska żywność, które według różnych badań cieszą się zaufaniem i popularnością wśród konsumentów. Jednak pozostałe branże potrzebują pomocy w promowaniu swoich towarów na rodzimym rynku.

Jeden z pomysłodawców projektu „Wybieram 590 - sobota dla Polski”, Artur Niewrzędowski, zwrócił uwagę, że kupując polskie produkty przyczyniamy się między innymi do zwiększenia możliwości inwestycyjnych naszych firm, a te z kolei tworzą nowe miejsca pracy. Dodał, że data akcji, przypadając na okres przedświąteczny, nie jest przypadkowa.

Kampania społeczna „Wybieram 590 - sobota dla Polski” jest wspierana przez znanych aktorów i przedstawicieli świata mediów, między innymi Joannę Jabłczyńską, Annę Popek, Macieja Kurzajewskiego, czy Jacka Lenartowicza.

Aplikacja „Pola” została stworzona przez społeczność Koduj dla Polski i Klub Jagielloński. Oprogramowanie przypisuje producentowi towaru określoną ilość punktów (maksymalnie 100) na przykład za udział polskiego kapitału w danym przedsiębiorstwie, rejestrację siedziby w Polsce, prowadzenie produkcji albo badań w kraju.

Aplikacja jest dostępna na smartfony z systemem operacyjnym Android, iOS i Windows Mobile.
Relacja Dawida Grygorcewicza [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty