Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Hongkong. źródło: https://pixabay.com/pl/2099519/ekidin/ (CC0 domena publiczna)
Hongkong. źródło: https://pixabay.com/pl/2099519/ekidin/ (CC0 domena publiczna)
W antyrządowym marszu w Hongkongu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W poniedziałek minie pół roku od rozpoczęcia masowych protestów w byłej brytyjskiej kolonii, wywołanych przez plany wprowadzenia prawa umożliwiającego ekstradycję do Chin kontynentalnych.
Niedzielny marsz, organizowany przez Obywatelski Front Praw Człowieka, jest pierwszym od sierpnia, na który władze wydały zgodę tej federacji. Marsz rozpoczął się w Parku Wiktorii, a jego trasa wiodła przez dzielnicę handlową Causeway Bay.

Wcześniej policja poinformowała o zatrzymaniu 11 osób, które miały ze sobą niebezpieczne narzędzia, nielegalną broń i amunicję. Według policji, półautomatyczny pistolet oraz ponad 100 naboi miało być użyte do wywołania paniki w trakcie marszu.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Hongkongu doszło do ponad 900 demonstracji i innego typu antyrządowych wystąpień. Władze wycofały z parlamentu kontrowersyjną ustawę, ale uczestnicy protestów żądają nowych wyborów lokalnych władz, a także niezależnego śledztwa w sprawie brutalności policji.
Relacja Tomasza Sajewicza [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty