Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Strajkuje komunikacja miejska i koleje - w tym pociągi ekspresowe łączące Paryż z Londynem i z Brukselą. Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Strajkuje komunikacja miejska i koleje - w tym pociągi ekspresowe łączące Paryż z Londynem i z Brukselą. Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
We Francji szósty dzień strajków i protestów paraliżujących życie w kraju. Akcje związane są z zapowiedzią reformy systemu emerytalnego, którą chce wprowadzić rząd.
Przez cały dzień w różnych miejscach Francji, w tym w Paryżu, Marsylii, Bordeaux czy w Lyonie odbywają się lub zaplanowano na popołudnie manifestacje, których organizatorami są związki zawodowe z komunistyczną centralą CGT na czele.

Strajkuje komunikacja miejska i koleje - w tym pociągi ekspresowe łączące Paryż z Londynem i z Brukselą. Protesty dotykają także szkół podstawowych i średnich oraz publiczną służbę zdrowia.

Premier Edouard Philippe, zapowiedział, że reforma jest konieczna. Szef rządu podkreślił, że obecnie istnieją 42 systemy emerytalne. Jego zdaniem należy to zmienić i wprowadzić jeden uniwersalny, co spowoduje likwidację systemów uprzywilejowanych.

Dotyczy to niektórych grup zawodowych, na przykład kolejarzy, którzy mogą znacznie wcześniej odchodzić na emeryturę. Strajki i protesty dają się we znaki nie tylko milionom podróżnych, ale także przedsiębiorcom i właścicielom restauracji, którzy skarżą się na ogromne straty, gdyż ich lokale świecą pustkami.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty