Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska chce neutralności klimatycznej w Unii do 2050 roku. Plan realizacji tego celu znalazł się w opublikowanym w środę Zielonym Ładzie dla Europy.
Bruksela proponuje też fundusz sprawiedliwej transformacji, który ma pomóc państwom odchodzącym od węgla. W środę Komisja opublikowała plan realizacji celu neutralności klimatycznej, konkretne projekty przepisów mają być zaprezentowane w przyszłym roku.

Unijna gospodarka neutralna pod względem emisji CO2 oznacza, że będzie tyle samo pochłaniała co emitowała gazów cieplarnianych. W marcu przyszłego roku ma być już gotowy konkretny projekt prawa klimatycznego, który ma pomóc w realizacji zamierzonego celu. To także wymusi większe niż dotychczas ustalone limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent. Dlatego eksperci już mówią o klimatycznym przyspieszeniu w Unii.

- To jest dopiero początek długiej drogi. To jest taki moment dla Europy jak lądowanie człowieka na księżycu. Zielony Ład jest naszą nową strategią wzrostu - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen podkreśliła też, że Zielony Ład musi być sprawiedliwy i być do zaakceptowania dla wszystkich. By uzyskać zgodę tych krajów, dla których odejście od węgla będzie bardzo kosztowne, Komisja zaproponowała utworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji. Ma on wynieść 100 miliardów euro, choć żywej gotówki jest niewiele od pięciu do siedmiu miliardów euro, reszta to gwarancje bankowe, i inżyniera finansowa, która ma przyciągnąć prywatne środki, a także pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zielony Ład dla Europy został opublikowany dzień przed unijnym szczytem, na którym głównym tematem ma być neutralność klimatyczna Unii do 2050 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty