Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi odpowiednio dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi odpowiednio dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Od pierwszego czerwca do końca lipca będziemy musieli zdecydować o tym, co stanie się z naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
Rządowy projekt ustawy zakłada likwidację OFE i przekazanie ulokowanych tam środków na indywidualne konta emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku niepodjęcia żadnych działań, pieniądze zostaną automatycznie przekazane na indywidualne konto emerytalne.

Jak powiedział Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - "rząd będzie zachęcał uczestników OFE do skorzystania z domyślnej opcji, czyli transferu środków na indywidualne konta emerytalne".

- Z wielu powodów dużo atrakcyjniejszym wyborem jest IKE. Będziemy do tego zachęcać, bo mamy nadzieję, że te pieniądze będą lepiej inwestowane. Po drugie, środki przekazane na IKE staną się prywatną własnością. To znaczy, że nikt nie będzie mógł ich nigdzie przelać i wprowadzić reformy ubezpieczeń społecznych, która spowodowałaby transfer tych środków. Po trzecie, będą to środki dziedziczne - mówi Waldemar Buda.

Od pieniędzy przekazanych na IKE pobierana będzie tak zwana "opłata przekształceniowa" w wysokości 15 procent. Wiceminister Waldemar Buda podkreśla, że wprowadzenie opłaty ma na celu zachowanie sprawiedliwości w systemie emerytalnym.

- Opłata musi funkcjonować, bo każde "wyjście" pieniędzy z sektora publicznego jest obciążone daniną. Emerytura z ZUS-u również jest obciążona podatkiem PIT - i to nawet wyższym. Środki zgromadzone na OFE, przy wyjściu z sektora publicznego, dla czystości systemu muszą być "opodatkowane" - zaznacza Waldemar Buda.

Opłaty przekształceniowej nie zapłacą uczestnicy OFE, którzy zdecydują się na przekazanie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żeby skorzystać z tego rozwiązania trzeba będzie złożyć stosowny wniosek.

W Otwartych Funduszach Emerytalnych pieniądze na przyszłe emerytury ma blisko 16 milionów Polaków. Łączna kwota tych oszczędności to 162 miliardy złotych, czyli średnio ponad 10 tysięcy złotych na osobę.
Nikt nie będzie mógł ich nigdzie przelać i wprowadzić reformy ubezpieczeń społecznych, która spowodowałaby transfer tych środków. Po trzecie, będą to środki dziedziczne - mówi Waldemar Buda.
Środki zgromadzone na OFE, przy wyjściu z sektora publicznego, dla czystości systemu muszą być "opodatkowane" - zaznacza Waldemar Buda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty