Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska przedstawi we wtorek szczegóły Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na pomoc dla regionów odchodzących od węgla. Polska liczy na dużą pulę pieniędzy i korzystne warunki.
Od kształtu całego mechanizmu transformacji energetycznej Warszawa uzależnia w dużym stopniu swoją zgodę na neutralność klimatyczną w 2050 roku.

Cały mechanizm ma wynieść 100 miliardów euro w latach 2021-2027 i składać się z trzech części. Pierwsza, kluczowa dla Polski, to fundusz sprawiedliwej transformacji, druga to przyciągnięte inwestycje prywatne i trzecia to pożyczki między innymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jeśli chodzi o fundusz to ma on wynieść 7,5 miliarda euro i według Komisji mają to być nowe pieniądze, a nie przesunięte ze spójności czy rolnictwa.

Dziś powinno być dokładnie wiadomo, ile dostaną z niego poszczególne kraje. Niektórzy urzędnicy w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia nie wykluczali, że nawet jedna trzecia z tej puli może trafić do Polski. O tym, który region dostanie fundusze, zdecyduje rząd.

Ponadto trwają obecnie prace nad drugim i trzecim filarem mechanizmu sprawiedliwej transformacji. I tu - jak ustaliła Beata Płomecka - bardzo możliwe są zapisy na których zależało między innymi Polsce. Chodzi o zmiany zasad przyznawania pomocy publicznej, tak by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły także skorzystać duże firmy. Dokumenty, które opublikuje dziś Komisja Europejska to propozycje, ostateczny kształt przepisów zależeć będzie od negocjacji unijnych krajów z Parlamentem Europejskim.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty