Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Dokończenie brexitu, opracowanie pomniejszonego unijnego budżetu czy ochrona zewnętrznych granic Unii - to wyzwania stojące przed Chorwacją, która rozpoczęła swoją pierwszą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Plany prezydencji przedstawiał we wtorek w Strasburgu premier tego kraju, Andrej Plenković. Zapowiedział, że Chorwacja będzie zabiegała o zachowanie w unijnym budżecie silnej polityki rolnej i polityki spójności, mimo pomniejszenia wpływów, w związku z brexitem.

Wśród priorytetów chorwackiej prezydencji Andrej Plenković wymieniał również przygotowanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz prowadzenie dialogu w sprawie praworządności w krajach członkowskich.

Chorwacja jest najmłodszym członkiem Unii Europejskiej - przystąpiła do wspólnoty sześć lat temu. Andrej Plenković zapowiedział, że jego kraj będzie teraz zabiegał o to, by Unia pozostała otwarta na kolejnych nowych członków - Albanię i Macedonię Północną.

W ubiegłym roku Francja zablokowała rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z tymi krajami, niechętne były również Dania i Holandia. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Strasburgu, że czas, by "Unia odrobiła swoją lekcję". - W ciągu kilku tygodniu przedstawimy naszą metodologię powiększania [Unii], byśmy mogli przeprowadzić dyskusję o koniecznych unowocześnieniach. Ale najważniejsze jest, byśmy dali naszym przyjaciołom na Bałkanach zachodnich perspektywę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Oni odrobili lekcje, które im zadaliśmy, więc przyszedł czas na to, byśmy dali im perspektywę na kolejne kroki - powiedziała polityk.

Chorwacja przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od Finlandii. Kadencja potrwa pół roku.
Relacja Karola Surówki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty