Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / chief39 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chief39 (CC0 domena publiczna)
Rząd Szwecji nie wyklucza, że kraj może stać się celem militarnego ataku ze strony Rosji. Dlatego do 2025 roku nakłady na obronność wzrosną do 1,5 procent PKB.
Podczas kończącej się we wtorek w miejscowości Sälen na północy kraju corocznej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa minister obrony Szwecji przekonywał, że inwestycje w obronność są kluczowe.

- Nie możemy wykluczyć, że Szwecja może stać się celem zbrojnego ataku. Rosyjska agresja wobec Gruzji oraz Ukrainy pokazuje, że Rosja gotowa jest użyć militarnej siły do osiągnięcia swoich politycznych celów. Tym samym wyraża chęć podważenia bezpieczeństwa europejskiego - mówił Peter Hultqvist.

Łącznie, w ciągu najbliższych pięciu lat budżet sił zbrojnych ma wzrosnąć do 84 miliardów koron szwedzkich, czyli do prawie 8 miliardów euro. Jesienią ma zostać przyjęta przez parlament strategia obronna na lata 2021-2025, która zakłada, że w przypadku wojny, Szwecja będzie mogła się bronić przez trzy miesiące.

Micael Bydén, dowódca szwedzkich Sił Zbrojnych uważa, że proponowane przez rząd nakłady na zbrojenia i reformę wojska nie będą całkowicie wystarczające, aby osiągnąć założony cel. Niektóre opozycyjne partie zapowiedziały, że będą domagały się dodatkowych nakładów na obronność.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty