Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka opowiedziały się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Wniosek o odrzucenie przepisów przyjętych pod koniec ubiegłego roku przez Sejm złożył senator Marek Borowski.
Po posiedzeniu połączonych komisji powiedział, że - jego zdaniem- w projekcie ustawy jest tylko jeden dobry przepis. Przypomniał, że senatorowie konsultowali nowe przepisy przez miesiąc z przedstawicielami różnych środowisk prawniczych i nie znaleźli argumentów za przyjęciem sejmowego projektu.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy w izbie wyższej są w opozycji, zgłosili wniosek o przyjęcie projektu ustawy w całości.

W imieniu 48 senatorów wniosek ten złożył senator Marek Pęk, który powiedział dziennikarzom, że w środę na sali plenarnej będzie bronił nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Według senatora Marka Pęka, nowe przepisy są konieczne po to, aby uchronić wymiar sprawiedliwości przed sędziami, którzy podważają uprawnienia prezydenta w kwestii mianowania sędziów oraz podważają słuszność ich wyboru.

Senator PiS, pytany o dalsze losy odrzuconego przez Senat projektu powiedział, że trafi on z pewnością do Sejmu, w którym to Prawo i Sprawiedliwość ma większość. Posłowie senacki wniosek odrzucą i ustawa trafi na biurko prezydenta a ten - jak stwierdził senator Marek Pęk - z pewnością ustawę podpisze.

Nowelizacje przepisów o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze posłowie uchwalili 20 grudnia ubiegłego roku.

Projekt wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wprowadza też odpowiedzialność za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.

Nowelizacja przewiduje również zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.
Po posiedzeniu połączonych komisji powiedział, że - jego zdaniem- w projekcie ustawy jest tylko jeden dobry przepis. Przypomniał, że senatorowie konsultowali nowe przepisy przez miesiąc z przedstawicielami różnych środowisk prawniczych i nie znaleźli argu
Senator PiS, pytany o dalsze losy odrzuconego przez Senat projektu powiedział, że trafi on z pewnością do Sejmu, w którym to Prawo i Sprawiedliwość ma większość. Posłowie senacki wniosek odrzucą i ustawa trafi na biurko prezydenta a ten - jak stwierdził s

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty