Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
W środę po południu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat fałszowania historii II wojny światowej, głównie przez Rosję.
Powodem są ostatnie wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej. Temat ten został dopisany do porządku obrad w ostatnich dniach na wniosek Europejskich Ludowców. Zorganizowanie dyskusji na ten temat poparła jednomyślne konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego.

Andrzej Halicki, europoseł PO, zwraca uwagę, że do debaty na ten temat zapisali się nie tylko politycy z Europy środkowo-wschodniej, ale też Niemiec, Francji i Hiszpanii.

- Taka solidarna odpowiedź jest czymś, czego Putin być może się nie spodziewał - zaznaczył deputowany.

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego z Prawa i Sprawiedliwości, reakcja Unii na słowa Władimira Putina pokazuje, że Rosja przegrywa po politycznym ataku na Polskę.

- Dobrze, że to właśnie Europarlament będzie dawał odpór tym kłamstwom - mówił były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski przegłosował we wrześniu rezolucję, w której potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. Nad dokumentem pracowali politycy z wielu krajów i różnych opcji politycznych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty