Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Śmiercionośny wirus, wywołujący ostre zapalnie płuc, który pojawił się w Chinach, zabił 17 osób. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Śmiercionośny wirus, wywołujący ostre zapalnie płuc, który pojawił się w Chinach, zabił 17 osób. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Poziom zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej został podniesiony z niskiego do umiarkowanego. Tak zdecydowało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Ta kwestia została w środę omówiona na spotkaniu przedstawicieli unijnych krajów w Brukseli, zwołanym przez Komisję Europejską.

Śmiercionośny wirus, wywołujący ostre zapalnie płuc, który pojawił się w Chinach, zabił 17 osób, potwierdzonych zostało ponad 570 przypadków zachorowań. W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia może zdecydować, czy epidemia koronawirusa stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Podczas spotkania unijnych ekspertów przedstawiciele państw członkowskich poinformowali o podjętych środkach bezpieczeństwa. Z informacji Komisji Europejskiej wynika, że do tej pory tylko Włochy zdecydowały o wprowadzeniu kontroli osób lądujących na lotniskach w Rzymie i Mediolanie.

Ewentualne decyzje o środkach zaradczych na poziomie unijnym eksperci z krajów członkowskich uzależniają od analizy ryzyka Światowej Organizacji Zdrowia, a ta na razie nie zdecydowała się na ogłoszenie światowego pogotowia. "Mamy informacje od władz Chin o wirusie, ale uznaliśmy, że nie są one na tyle precyzyjne, by już teraz można było podjąć decyzję i ogłosić zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym" - poinformował wczoraj dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Przyznał, że niepokojąca jest informacja, że koronawirus może się rozprzestrzeniać między ludźmi, ale podkreślił, że potrzeba więcej informacji o wirusie i szybkości jego rozprzestrzeniania.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty