Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

To właśnie w Wuhan pod koniec ubiegłego roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia wirusem wywołującym ciężkie zapalenie płuc. źródło: https://pixabay.com/pl/4030721/geralt/ (CC0 domena publiczna)
To właśnie w Wuhan pod koniec ubiegłego roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia wirusem wywołującym ciężkie zapalenie płuc. źródło: https://pixabay.com/pl/4030721/geralt/ (CC0 domena publiczna)
Władze prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ogłosiły najwyższy poziom zagrożenia zdrowotnego. Do tej pory w całych Chinach koronawirusem zaraziło się ponad 800 osób, z czego 25 zmarło.
Chiński rząd centralny przeznaczył 144 miliony dolarów na walkę z koronawirusem w prowincji Hubei. Z prośbą o dotację wystąpiły lokalne władze. To właśnie w Wuhan pod koniec ubiegłego roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia wirusem wywołującym ciężkie zapalenie płuc.

Chiński rząd centralny zadeklarował, że pokryje koszty leczenia wszystkich osób zarażonych koronawirusem.

W Chinach tylko część podstawowej opieki zdrowotnej jest bezpłatna. Mieszkańcy Chin, którzy będą chcieli odwołać zaplanowaną podróż wewnątrz kraju koleją lub samolotem, otrzymają zwrot kosztów podróży. Wcześniej takie ustalenia dotyczyły jedynie podróży do Wuhan.

Władze Szanghaju zaapelowały do wszystkich osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Wuhan, gdzie znajduje się ognisko koronawirusa, o zgłoszenie się na profilaktyczne badania w szpitalach. Tymczasem szacuje się, że w dniu poprzedzającym ogłoszenie ograniczeń w wyjazdach z miasta, 11-milionowy Wuhan tylko w ciągu 24 godzin opuściło około 300 tysięcy osób.

Władze apelują, aby powstrzymać się od udziału w imprezach masowych. W Szanghaju do odwołania zamknięto Disneyland. W Pekinie nieczynne będzie Zakazane Miasto oraz położone w pobliżu chińskiej stolicy odcinki Wielkiego Muru. Odwołano też tradycyjne jarmarki świątynne, które towarzyszą obchodom chińskiego Nowego Roku według kalendarza księżycowego.
Relacja Tomasza Sajewicza

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty