Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Słodzone napoje, "energetyki" oraz "małpki" czyli alkohol w małych butelkach - zostaną objęte opłatą cukrową. Projekt ustawy wprowadzającej tak zwany podatek cukrowy zostanie w piątek rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów.
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że po konsultacjach i wysłuchaniu uwag producentów wprowadzono zmiany w projekcie.

Będzie część stała - 50 gr za każdy litr słodkiego napoju oraz część zmienna - 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany - czyli napojów energetycznych. Maksymalna opłata - to 1 złoty 20 groszy za litr.

Pieniądze z opłaty cukrowej mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, część środków będzie przekazana na szkolne kluby sportowe - dodał Wojciech Andrusiewicz.

W tym roku na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 50 milionów złotych, w kolejnych latach będzie to 100 milionów. - To jest sygnał, że nie o same wpływy tu chodzi, ale o zdrowie Polaków i mniejsze spożywanie cukru - zaznaczył rzecznik.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości złotówki od każdej "małpki" czyli butelki alkoholu poniżej 300 mililitrów. Początkowo opłata miała być pobierana od sprzedawców, po zmianach ma być uiszczana przez hurtowników. Resort wycofał się z podatku od reklam suplementów diety.
Będzie część stała - 50 gr za każdy litr słodkiego napoju oraz część zmienna - 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany.
W tym roku na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 50 milionów złotych, w kolejnych latach będzie to 100 milionów. - To jest sygnał, że nie o same wpływy tu chodzi, ale o zdrowie Polaków i mniejsze spożywanie cukru - zaznaczył rzeczni

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty