Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Rząd Szwecji powoła Komisję Prawdy i Pojednania, która ma zbadać nadużycia wobec szwedzkich Finów z doliny rzeki Torne. Chodzi o przeprowadzane na nich do lat 50. XX wieku, przymusowe pomiary części ciała.
Przeprosin oraz zadośćuczynienia za wyrządzone im krzywdy, mieszkańcy położonej między Szwecją i Finlandią, doliny Torne, domagają się od szwedzkiego rządu od lat. Według Krajowego Związku Poszkodowanych z Tornedalen, w pierwszej połowie XX wieku, szwedzcy naukowcy prowadzili badania pod kątem czystości rasy, w 16 miejscowościach tego rejonu. W tym czasie, pracownicy Państwowego Instytutu Higieny Rasy, dokonali pomiarów kształtu czaszek u ponad 150 mieszkańców Tornedalen.

Poszkodowani oraz ich potomkowie domagają się od rządu Szwecji przeprosin również za lata zakazu używania własnego języka, oraz za przymusowe osadzanie dzieci w internatach, w których pod okiem surowych wychowawców, miały stać się Szwedami.

Państwowy Instytut Biologii Rasowej w Uppsali (był pierwszą na świecie państwową instytucją zajmująca się naukowym badaniem rasy) został jednogłośnie powołany przez szwedzki parlament w 1922 roku i istniał do 1956 roku. Zatrudnieni w nim naukowcy przez lara przymusowo badali części ciała tysięcy Samów, Finów i Romów.

Badano czaszki, nosy, podbródki, uszy, szerokość ramion. Wielką uwagę przywiązywano do kształtu głowy. Dane łącznie z opisem odcieni skóry, koloru oczu, a także owłosienia na organach rozrodczych dokładnie dokumentowano.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty