Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Projekt zakłada, że wydatki państwa wyniosą ponad 435 miliardów złotych - tyle samo, ile dochody. Blok głosowań nad ustawą budżetową trwał przez kilka godzin. Posłowie przegłosowali 111 poprawek i kilkaset wniosków mniejszości.
Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński powiedział, że głównym założeniem przyjętego budżetu jest równowaga wydatków i dochodów państwa.

- Wydatki są pokryte w całości dochodami. Nie jest to oczywiście całość finansów publicznych; dobrze, że największa część wydatków publicznych jest zrównoważona, bo coraz niższe są koszty obsługi długu i w związku z tym coraz więcej środków można przeznaczyć na realizację wydatków publicznych - zaznaczył Robaczyński.

Budżet zakłada wzrost PKB o 3,7 procent oraz inflację na poziomie 2,5 procent. Zachowane mają zostać wydatki na programy socjalne takie jak 500 plus i tak zwana 13. emerytura.

Zwiększone mają zostać również wydatki na wojsko, ochronę zdrowia i poprawę infrastruktury kolejowo-drogowej.
Coraz niższe są koszty obsługi długu i w związku z tym coraz więcej środków można przeznaczyć na realizację wydatków publicznych - zaznaczył Robaczyński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty