Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

ONZ ocenia, że walki oraz głód mogły zabić w ostatnich latach w Jemenie nawet 50 tysięcy osób. źródło: https://caritas.pl/
ONZ ocenia, że walki oraz głód mogły zabić w ostatnich latach w Jemenie nawet 50 tysięcy osób. źródło: https://caritas.pl/
Organizacja zbiera pieniądze na funkcjonowanie jednej z przychodni medycznych, którą wspiera razem z Polską Akcją Humanitarną. Dla kilku tysięcy mieszkańców regionu to jedyna placówka służby zdrowia.
Wojna w Jemenie określana jest przez ONZ "największą obecnie katastrofą humanitarną". Ocenia się, że pomocy potrzebują 24 miliony osób, czyli większość mieszkańców kraju. Prawie 20 milionów ludzi nie ma dostępu do lekarzy, pracuje jedynie połowa placówek medycznych.

Caritas Polska oraz Polska Akcja Humanitarna wspomogły w ubiegłym roku przychodnię w wiosce Imran pod Adenem. W tym roku jednak skończyły się fundusze polskiego ministerstwa spraw zagranicznych i Caritas rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na działanie przychodni.

- W okolicy Imran mieszka około 6,5 tysiąca osób i jest to dla nich jedyne miejsce, gdzie mogą zasięgnąć rady lekarza, zaszczepić się, otrzymać leki. Projekt w 2019 roku był współfinansowany dzięki ministerstwu spraw zagranicznych, natomiast te fundusze się zakończyły i dzisiaj dalsze funkcjonowanie kliniki zależy wyłącznie od wpłat, które zbierze Caritas - mówi Marianna Chlebowska z Caritas Polska.

Jemen jest najbiedniejszym krajem Półwyspu Arabskiego. Od pięciu lat toczy się tam wojna pomiędzy szyickimi bojówkami, które obaliły rząd, oraz siłami Arabii Saudyjskiej, która próbuje przywrócić władzę sunnitów. ONZ ocenia, że walki oraz głód mogły zabić w ostatnich latach w Jemenie nawet 50 tysięcy osób.

Szczegóły zbiórki na przychodnię w wiosce Imran można znaleźć na stronie internetowej Caritas Polska.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty