Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ksiądz Roman Kotlarz. Fot. IPN
Ksiądz Roman Kotlarz. Fot. IPN
50 świadków przesłuchano w procesie beatyfikacyjnym księdza Romana Kotlarza, nieformalnego kapelana radomskich robotników, protestujących w czerwcu 1976 roku. Na liście jest około stu nazwisk, głównie byłych parafian i współpracowników kapłana.
Ksiądz Kotlarz wspierał ludzi, którzy zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy, był za to wielokrotnie nękany przez funkcjonariuszy SB. Pobity przez nieznanych sprawców, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, dwa miesiące po proteście, zmarł w szpitalu.

"Trybunał Beatyfikacyjny musi dokładnie poznać życie i działalność duchownego" - tłumaczy postulator - ksiądz prałat Edward Poniewierski, kanclerz kurii. To żmudne i trwające wiele godzin przesłuchania. Odpowiedzi świadków muszą rozwiać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości, o ile takie się pojawią. W sumie przygotowano około stu pytań. Dotąd przesłuchano około 50 osób, tyle samo powinno jeszcze stawić się w najbliższym czasie przed Trybunałem Beatyfikacyjnym.

Świadkowie przynoszą ze sobą pamiątki, m. in. zdjęcia i listy. Wszystko to - jak mówi kanclerz kurii ksiądz Edward Poniewierski - potrwa co najmniej kilka miesięcy. Biskup Henryk Tomasik nadal apeluje do wszystkich, którzy mają dokumenty lub fotografie, a nie są na liście świadków, by zechcieli przynieść je do Biura Postulacji, mieszczącego się w Kurii Diecezji Radomskiej.

Równolegle historycy Instytutu Pamięci Narodowej opracowali - znajdujące się w archiwach - informacje, dotyczące życia i działalności księdza Romana Kotlarza. Publikacja jest gotowa do wydania.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty