Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Konrad Szymański. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Konrad Szymański. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska domaga się zmian w propozycji powiązania funduszy z praworządnością w nowym unijnym budżecie, choć docenia propozycję złagodzenia kryteriów.
Powiedział o tym w Brukseli minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Polska - jak mówił minister - nie zgodzi się na mechanizm, który byłby uznaniowy, na polityczne żądanie, bez obiektywnych kryteriów.

- Polska popiera zasadę praworządności, ale nie możemy się zgodzić na to, by była ona pretekstem do karania państw na polityczne żądanie. Próbujemy znaleźć mechanizm, który byłby przewidywalny i był pod kontrolą państw członkowskich, a nie pozostawiał Komisji Europejskiej całkowitą dowolność - zaznaczył min. Szymański.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował, by do uruchomienia sankcji i wstrzymania funduszy potrzebna była większość krajów, a nie - jak proponowała Komisja - do zablokowania.

Najnowsza propozycja zatem utrudnia zastosowanie tego typu kar. W Brukseli można usłyszeć, że to był gest szefa Rady w stronę Polski i Węgier. Gest ten nie spodobał się jednak kilku krajom Europy Zachodniej, między innymi Austrii, Finlandii, Holandii, czy Francji, które uważają, że to sprawia, że mechanizm stanie się "bezzębny".
Próbujemy znaleźć mechanizm, który byłby przewidywalny i był pod kontrolą państw członkowskich, a nie pozostawiał Komisji Europejskiej całkowitą dowolność - zaznaczył min. Szymański.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty