Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Przez aklamację Sejm przyjął uchwałę potępiającą działania władz Białorusi i solidaryzującą się z białoruskim społeczeństwem.
" Sejm z całą mocą potępia stosowanie przez władze Aleksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji wobec społeczeństwa białoruskiego" - czytamy w tekście uchwały.

Polscy posłowie potępili też sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w tym kraju 9 sierpnia 2020 roku. Przypomnieli, że w wyniku uruchomionej na bezprecedensową skalę brutalnej przemocy wobec obywateli Białorusi dwie osoby poniosły śmierć, kilkaset zostało rannych, ponad siedem tysięcy aresztowano lub zatrzymano.

"Stanowczo domagamy się od władz w Mińsku natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec społeczeństwa" - czytamy w uchwale Sejmu.

W tekście uchwały Sejm potępił pozbawienie obywateli Białorusi możliwości udziału w wolnych, demokratycznych wyborach oraz swobodnego wyrażania poglądów. Posłowie wezwali też władze Białorusi do rozpoczęcia pokojowego dialogu. Sejm zwrócił się też do polskiego rządu o umożliwienie szybkiego przyjmowania uchodźców politycznych z Białorusi, a do instytucji Unii Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz wsparcia białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.
"Stanowczo domagamy się od władz w Mińsku natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec społeczeństwa" - czytała tekst uchwały marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty