Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
W Paryżu zakończono rozbiórkę zniszczonego rusztowania, które zagrażało katedrze Notre-Dame.
Metalowa konstrukcja została zdeformowana przez ogień podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku i od tego czasu stwarzała niebezpieczeństwo dla stabilności budynku. Prace nad demontażem stopionych elementów trwały od sześciu miesięcy.

O zakończeniu rozbiórki rusztowania nad katedrą poinformował przewodniczący państwowej instytucji kierującej odbudową Notre-Dame - generał Jean-Louis Georgellin. Stwierdził, że katedrze nie zagraża już żaden element rusztowania i że teraz nastąpią ostatnie prace nad zabezpieczeniem budynku. Generał wskazał, że po tym etapie ruszy odbudowa świątyni.

Usuwanie metalowej konstrukcji było jednym z najtrudniejszych zadań dla inżynierów i wykonawców projektu. Rusztowanie składało się z ponad 40 tysięcy elementów i ważyło około dwustu ton. W dniu pożaru katedry stopiło się i istniało ryzyko, że zawali się wraz z resztkami sklepienia i ścianami świątyni.

Rusztowanie zostało ustawione w 2019 roku, w celu renowacji iglicy stworzonej przez architekta Viollet-le-Duc’a. W dniu pożaru katedry wieża została całkowicie zniszczona.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty