Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Deputowani rządzącej w Rosji partii chcą karać więzieniem osoby, które nie będą przestrzegały ustawy o „zagranicznych agentach” - podało radio Echo Moskwy.
Wcześniej rosyjski parlament podjął pracę nad ustawami ograniczającymi działalność osób korzystających z zagranicznych grantów i serwisów internetowych, które blokują publikacje prokremlowskich mediów.

W ocenie opozycji - obóz władzy chce, przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi dysponować nowymi narzędziami wywierania presji na oponentów i niezależne media.

W lutym rosyjski parlament przyjął ustawę, która dopuszcza uznanie osoby fizycznej za „zagranicznego agenta”, jeśli rozpowszechnia publikacje mediów napiętnowanych takim statusem. We wrześniu i październiku Duma Państwowa przyjęła do rozpatrzenia projekty ustaw, które pozwalają uznać za „zagranicznego agenta” osobę, prowadzącą działalność polityczną i korzystającą z zagranicznych grantów. Na „czarną listę” Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie wpisana także osoba, która zbiera dla zagranicznego zleceniodawcy wrażliwe dane wojskowo-techniczne. Jak poinformował w rozmowie z radiem Echo Moskwy senator rządzącej partii Jedna Rosja Andriej Klimow - osoba, która zostanie uznana za „zagranicznego agenta” i nie będzie przestrzegała wynikających z tego statusu ograniczeń może trafić nawet na 5 lat do łagru.

W ocenie działaczy rosyjskie opozycji, Kreml i związana z nim Jedna Rosja w ten sposób próbują zyskać przewagę nad oponentami, przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Rosyjscy obrońcy praw człowieka przewidują, że wraz ze zbliżającym się terminem wyborów w Rosji będą nasilać się represje wobec opozycji, organizacji pozarządowych i niezależnych mediów.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty