Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mijają 102 lata od uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
28 listopada 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin przypomina, że uzyskanie przez Polki praw politycznych było niezwykle symbolicznym wydarzeniem, nierozerwalnie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

- Przede wszystkim prawa polityczne zostały przyznane nie przez państwa zaborcze, ale przez wolną, niepodległą, odrodzoną Rzeczpospolitą. To zrodziło pewien etos odpowiedzialności za państwo - powiedziała Gawin.

Historyk, profesor Antoni Dudek podkreśla, że przyznanie praw politycznych kobietom było niezwykle ważnym społecznie wydarzeniem.

- Byliśmy jednym z pierwszych krajów w Europie, który dał takie prawa wyborcze kobietom. Dekret o przyznaniu praw wyborczych kobietom jest jednym z takich kamieni milowych na drodze do równouprawnienia w Polsce - powiedział prof. Dudek.

W pierwszych wyborach, które odbyły się w II Rzeczypospolitej 26 stycznia 1919 roku, pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty