Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / pcdazero (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pcdazero (CC0 domena publiczna)
Przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy wjeździe do Anglii będzie obowiązkowe nie od piątku, a od poniedziałku.
Rząd w Londynie opóźnił wejście w życie nowych przepisów. Terminu nie zmienia jednak Szkocja.

Londyn przekonuje, że chce dać pasażerom czas na dostosowanie się do nowego systemu i biorą pod uwagę, że w wielu krajach system badania na obecność koronawirusa nie działa tak sprawnie, jak na Wyspach. Pasażerowie promów, samolotów i samochodów - wszyscy będą musieli pokazać wynik testu zrobionego na własny koszt najpóźniej trzy doby przed przyjazdem.

Podróżujący nie będą wpuszczani na promy i samoloty bez wyniku testu, a obowiązek kontroli spoczywać będzie na przewoźnikach. Gdyby komuś udało się przedostać do kraju mimo tego, grozi mu kara 500 funtów. Rząd przekonuje, że to będzie dodatkowa linia obrony przed koronawirusem. Będą jednak wyjątki, dotyczące na przykład kierowców ciężarówek.

Linie lotnicze i branża turystyczna ostrzegają jednak, że musi to być środek tymczasowy, bo połączenie obowiązku kwarantanny i testowania zniechęci ludzi do przybywania do Anglii, nawet wtedy, gdy obostrzenia zostaną poluzowane i ruch zacznie się na nowo.

Nakaz dotyczy Anglii, ale Irlandia Północna i Walia deklarują, że wkrótce wprowadzą podobne rozwiązania. Co więcej, John Swinney, zastępca pierwszej minister Szkocji podkreślił, że Edynburg nie przesunie terminu, a nowe reguły obowiązywać będą od jutra.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty