Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Prezydent Andrzej Duda upamiętnił pracowników służby zdrowia, którzy zmarli, walcząc z pandemią COVID-19. Uroczystość z ceremoniałem wojskowym odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Została zorganizowana z okazji przypadającego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracowników Służby Zdrowia.

Flaga Polski na maszcie została opuszczona do połowy. Jest to symbol najwyższego hołdu, jaki kraj oddaje swoim zmarłym obywatelom. Prezydent w przemówieniu wyliczył, że w ciągu ostatniego roku straciliśmy 339 pracowników służby zdrowia, w tym 138 lekarzy, 138 pielęgniarek i pielęgniarzy, 19 położnych, 19 ratowników medycznych, 19 dentystów, 12 farmaceutów, a także kilkunastu pracowników innych zawodów medycznych - w tym felczerów i diagnostów laboratoryjnych.

- W walce z koronawirusem pełnili swoją służbę i w tej służbie - możemy śmiało powiedzieć - oddali swoje życie - mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że medycy "oddali życie pomagając innym, a tym samym walcząc z koronawirusem". Andrzej Duda zwrócił także uwagę na poświęcenie pracowników sklepów, którzy nieustannie obsługują ludzi, zapewniając dostęp do artykułów pierwszej potrzeby, między innymi spożywczych.

Za walkę z pandemią podziękował lekarzom i pracownikom systemu ochrony zdrowia także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu napisał na Facebooku, że w Światowym Dniu Zdrowia wyrazy wdzięczności i podziękowania należą się przede wszystkim ludziom, bez których codzienna walka z koronawirusem nie byłaby możliwa. Wymienił w tym kontekście między innymi lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy i ratowników medycznych. "Rok temu wszyscy biliśmy Wam brawo, licząc, że epidemia szybko się skończy. Dziś, gdy wkraczamy w drugi rok walki z koronawirusem, dziękuję w imieniu wszystkich, którym ratujecie zdrowie i życie. Róbcie dalej to, co potraficie najlepiej, a my zrobimy wszystko, żeby Wam w tym pomóc" - zaznaczył premier.
Relacja Sylwii Białek (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty